İş-Kariyer Yaşam

2021’de Finansal Durumunuzu Kontrol Altına Almanın Yolları

Parayı kazanmaktan daha zor olanı kazanılan parayı yönetmektir. Zorunlu harcamalar, kişisel harcamalar, birikimler, yatırımlar yani gelirler ve giderler derken maddi durumu dengede tutabilmek her zaman mümkün olmamaktadır. Bu doğrultuda finansal durum kontrolü oldukça önemlidir. İşte finansal durumunuzu kontrol altına almanın yolları!

Birikimlerinizi Gözden Geçirin

Harcamalarınızda tasarruf yapmayı, daha bilinçli bir tüketici olmayı, geleceğe yatırım yapmayı hedefliyorsanız birikimlerinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Harcamalarını kısıtlamayı sevmeyen, bu hedefleri eyleme dökmek konusunda zorlanan oldukça insan var. Bu günlerde geleceğimizi güvence altına almak ve daha sistematik bir hayat planlaması yapmak ise oldukça önemlidir.

Bir anda büyük yatırımlar ya da birikimler yapmak imkansız gibi görünse de güncel hayat rutininizi gözden geçirerek harcamalarınızı kısıtlamalı, bu doğrultuda tasarruf yapmaya başlamalısınız. Birikim planı sayesinde daha tutumlu ve birikim içeren bir yaşam ile geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Birikim planınızda örnek olarak aşağıdaki maddeler yer alabilir;

  • Eğlence masraflarınızı gözden geçirin: Herkesin kendine ait bir eğlence anlayışı, sosyal hayatı mevcuttur. Gündelik hayatın stresinin üstesinden gelmek için ideal bir yol olan sosyalleşmenin gerektirdiği harcama ve ayırılan zaman ise tamamen sizin elinizdedir. Bütçeniz el verdiğince eğlencenize odaklanmak yerine eğlence masraflarınızı gözden geçirmeli, bu masrafları kısmanız gerekiyor ise kısmalı, alternatif sosyalleşme yolları seçerek eğlence planlarınızda değişikliklere gitmeniz birikim planınız için oldukça faydalı bir adım olacaktır. Unutmayın ki birikim planı ile geleceğe yatırım yapılmaktadır ve gelecekte daha çok eğlenebileceğiniz yıllar sizi beklemektedir.
  • Sistemli Alışveriş: Sistemli bir alışveriş denilince kişisel masraflar, ev masrafları, mutfak masrafları ve zorunlu giderler gibi pek çok harcamayı içine alabiliriz. Gereksiz harcamalardan kaçınmalı, ev masraflarına alternatif yollar aramalı ve mutfak alışverişlerinde gereksiz alışverişlerden kaçınmanız gerekmektedir. Kişisel harcamalar kişinin en çok önem verdiği ama birikim planına aykırı bir harcama türüdür. Kişisel harcamalarınızın ne kadar gerekli olduğunu düşünmeli, gerekli bir harcama ise daha uygun fiyatlı alternatifleri araştırılmalıdır. Alışveriş masraflarından kısmak birikim planınız için çok büyük fark yaratacaktır.
  • Tasarruf Yapın: Tüm bilinçli insanların yapması gerektiği gibi suyu boşa akıtmamalı ve gereksiz elektrik kullanımından kaçınmalıyız. Işıklar, prizler, suyun akıtıldığı gereksiz zaman gibi etkenlere dikkat ederek elektrik ve su faturalarınızın ne kadar azaldığını fark edeceksiniz.
  • Yatırım Hesabı Açın: Küçük değere sahip birikimler önemsiz görünse de düzenli şekilde biriktirilmeye başlandığında düşünülenden yüksek değerlere ulaşabilmektedir. Birikim planınız için kendinize koyduğunuz yeni kurallar çerçevesinde yaptığınız tüm tasarrufların karşılığına denk gelen parayı kendinize açtığınız yatırım hesabınızda biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede yavaş yavaş birikim yapmaya başlayabilir, birikim planınızın etkilerini görerek motive olabilirsiniz.

Tasarruf Stratejisi Seçin

1-Harcamaları Takip Etmek: Gereksiz harcamalardan kaçınılmadığı dönemlerde zaman zaman finansal sıkıntıya düşülebiliyor. Bunun için gereksiz harcamalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılabilecek en doğru hareket ise neye ne kadar harcama yaptığınızı görebilmek için harcamalarınızın takibini sağlamaktır. Kendi kişisel muhasebeciniz olarak aylık harcamalarınızı kategoriler altında toplamalı ve ayrıntılı bir şekilde harcamalarınızın planını takip etmelisiniz. Harcama takibi ile günlük ortalama harcamanız ve benzeri gerekli bilgilere ulaşarak aylık gideriniz sonucu gelirinizden kalan miktar ile nasıl bir birikim yapacağınızı ön görebilirsiniz.

2-Kendine Yatırım Yapmak: Kendinize yatırım yapmanın pek çok yolu olsa da finansal olarak kendinize yatırım yapmanın başında bütçenizi kontrol altına almak gelmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi harcamalarınızı takip altına alarak bütçenizi kontrol altına alabilirsiniz. Harcamalarınızın kontrolünü ele aldıktan bir süre sonra birikimlerinizi, hatta birikimleriniz ile yapacaklarınızı kontrol etmeye başlayacaksınız. Borçlarınız var ise borçlarınızdan kurtulmak finansal durumunuzu kontrol altına almak için gereken ilk adımdır. Bu sayede daha az stresli olur, daha planlı düşünebilir ve daha çok kontrolün elinizde olduğunu hissedebilirsiniz.

3-%20 Tasarruf Yapmak: Gelirinizin zorunlu harcamalara giden kısmını çıkardığınızda elinizde kalan bütçeden her ay %20 tasarruf ederek, harcamalarınızı gereken miktarda kısarak aylık düzenli bir birikime sahip olabilirsiniz. Kendinize oluşturacağınız bir yatırım hesabına her ay maaş yatırır gibi düzenli birikiminizi yatırarak gelecek için oldukça önemli bir adım atmış olursunuz.

4-Paraları Yuvarlamayı Bırakın: Yapacağınız harcamaları gözünüzde küçük görmemeli, bütçe planlamanızda her kuruşun hesaplamasını yapmalı ve detaylı aylık gelir gider tablonuzu oluşturarak planlamalarınıza yön vermelisiniz.

Bütçelendirmeye Başlayın

Para ve bütçe yönetimi süreçlerinizi düzenleyebilmek için seçebileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur.

Bazı yöntemler hesap tabloları ya da finansal danışman yardımı gerektirmesine rağmen Elizabeth Warren’ın “All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan” isimli kitabı ile popüler hale getirdiği 50/30/20 kuralı ile harcamalarınızı kategorilere ayırarak çeşitli giderleri verimli bir şekilde ödeyerek nasıl tasarruf edeceğinizi gösteren bir taktiktir.

50/30/20 kuralı, harcamalarınızı üç kategoriye ayıran basit bir plandır. Bu kategoriler; ihtiyaçlar, istekler ve birikim şeklindedir.

Gelirinizin yarısını içeren %50’lik ilk kategori, vergiler sonrası kazandığınız paranın ihtiyaçlara ayrılan kısmıdır. Her ay yapmanız gereken bir ödeme türü olduğu için en önemli kategori ihtiyaçlar kategorisidir.

Vergiler sonrası gelirinizin %30’luk kısmını oluşturan ikinci kategori ise istekler kategorisidir. Bu kategoride sosyalleşmek ve yapmak istediklerinizi yapmak için harcamalar yapabilirsiniz.

Gelirinizin vergiler sonrası kalan %20’lik kısmı ise üçüncü kategori olan tasarruf kategorisidir. Birikim yapmak ya da acil durumlarda kullanmak için kenara ayırılan para bu kategoriye girer. Yukarıda bahsettiğimiz tasarruf stratejilerinden %20 tasarruf yapmak ise bu kategoride yer almaktadır.

Yatırım Yapmayı Düşünün

Gelirinizi tüketmek yerine kontrol altına almalı, finansal durumunuzu kontrol altına almak için küçük birikimler ile küçük yatırımlar yaparak yatırımcılığa başlamalısınız. Gelir gider kontrolü sağlandıktan sonra elde edilen aylık birikimler sonucu yatırım yapmayı düşünmeye başlamalı, yatırım yapmaktan korkmamalı ve küçük yatırımlar ile yavaş yavaş yatırımcılığa adım atmalısınız. Unutmamalısınız ki birikimleriniz durduğu yerde size sağlayacağı faydadan daha çok stratejik planlamalar sonucu birikimleriniz ile işlem yapmanız durumunda size daha çok fayda sağlayacaktır.

Finansal Sağlığınızı Kontrol Edebileceğiniz Uygulamalar Kullanın

Finansal sağlık; finansal sorumlulukları yerine getirirken varlık ve borçları doğru yöneterek, geleceğe ilişkin planlamalar yaparak ekonomik özgürlük kazanmaktır.

Finansal olarak sağlıklı olmak için kişisel finans gözlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Gözlemin sağladığı farkındalık doğrultusunda kendinize, hedefler belirlemeli, bu hedefler için adımlar attıktan sonra tekrar gözlem sürecine geçmeli, ne kadar mesafe kat ettiğini takip etmelisiniz.

Bu adımlar doğrultusunda ilerlemeniz hedeflerinizi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada mühim olan ise bu süreci kararlı bir şekilde sürdürmek ve finansal sağlık durumunuzu bilinçli bir şekilde kontrol edebilmektir.

letvise banner

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir