Spor Sağlık Yaşam

Corona Döneminde Açık Havada Spor İçin En Uygun Yerler

İstanbul’un yoğunluğundan ve stresinden sıyrılmak, bunun yanında bir de sağlığın için faydalı bir aktivite yapmak istiyorsan açık havada spor yapmak senin için son derece uygun olabilir. Trekking, koşu, yürüyüş gibi outdoor sporlar için İstanbul’da tercih edebileceğin lokasyonlar tahmin ettiğinden daha fazla. Outdoor sporların tadı da işte böyle doğayla içe içe yerlerde çıkar! Hava hala güzelken, deniz manzarasına karşı, ormanda ağaçların içinde bol oksijenle koşmak varken kapalı alana girmek cazip olmayabilir. Spor salonlarına tıkılıp kalmak istemiyorsan, İstanbul’da açık havada spor yapmak için en uygun yerleri senin için derledik. İşte antrenman programını dışarıya taşımak isteyenlerin tercih edebileceği en uygun lokasyonlar.

 

Açık havada yapılan egzersizin en büyük faydalarından biri, çevrendeki insanlarla bağlantı kurmana yardımcı olmasıdır. Koşu ve yürüyüş gruplarına katılıp, seninle ortak amaca sahip insanlarla tanışabilirsin. Dilersen arkadaşlarınla koşu günleri ayarlayıp, egzersizi sosyal bir aktiviteye dönüştürebilirsin. Açık havada egzersiz yapmak, kendini topraklanmış hissetmene, çevrenle olan iletişimini derinleştirmene ve etrafındaki güzellikleri fark etmene imkan sağlar.

Maçka Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, belki de bu listedeki açık havada spor yapılabilecek yerlerden şehir merkeziyle en iç içe olanıdır. Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul’da Kadırgalar Vadisi’nde (Harbiye Kongre Vadisi) üzerine kurulu; Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasındaki geniş bir alanı kaplar. İçinde iki spor aletleri parkı, iki çocuk oyun alanı, iki kahvehane ve lokanta, bir yapay ada ve iç içe toplam dokuz yapay havuz bulunmaktadır. İçinde yer alan tüm bu imkanlar sebebiyle açık havada spor için en uygun lokasyonlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Üsküdar-Harem Sahil Yolu

Yenilenen Üsküdar Salacak Sahili, yeni bisiklet ve yürüyüş rotalarıyla, şehrin yükselen noktalarından. Kız Kulesi‘ne karşı yürüyüş yapmak ve yorulduğunda Kız Kulesi’nin karşısındaki minderlerde oturup çay içmek istersen Üsküdar Sahili seni bekliyor olacak. Üsküdar merkezden Harem‘e kadar ilerleyen sahilde ayrıca cafe, restoranlar ve çay bahçeleri de bulunuyor. Hem yeni başlayanlar hem de profesyonel koşucular için tercih edilebilecek bir lokasyon.

Validebağ Korusu

İstanbul’un en yeşil semtlerinden Üsküdar’da bulunan Validebağ Korusu içerisinde Validebağ koşu parkı bulunmaktadır. Koruda kuş sesleri eşliğinde keyifle yürüyüş ve koşu yapılabilir. Kadıköy’ün Koşuyolu ve Üsküdar’ın Altunizade mahallelerini kesiştiği yerde bulunan Validebağ Korusu, tüm yeşilliğiyle açık hava sporları için iyi bir alternatif.

Belgrad Ormanı

Haftasonları oldukça kalabalık olan Belgrad Ormanı doğal bir piste sahip olan orman, koşu veya egzersiz sonrası piknik yapmak isteyenlerin de tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Orman içerisinde yer alan egzersiz aletlerinden yararlanabileceğin gibi kişisel eğitmeninle spor yapmak için de uygun bir ortam sunan ormandaki bisiklet parkuru da pedal çevirmek isteyenlerin gözdesi. 

Bebek-Rumeli Hisarı

Koşu ve yürüyüş için oldukça keyifli bir rota olan bu hatta yürüyüşüne Bebek Parkı’ndan başlayabilirsin. Yeşil korular, yalılar ve pek çok kafenin yol boyunca yer aldığı bu yürüyüş hattında kısa molalar vererek kahveni yudumlayabilir, yürüyüşüne kaldığın yerden devam edebilirsin. Sahil rotasında uzaklığı da kendi performansına göre belirlemek sana kalmış, ister Bebek, Arnavutköy tarafına doğru, istersen de Sarıyer’e doğru koşabilirsin. Bu bölgenin de haftasonları biraz daha kalabalık olacağını belirtmekte fayda var, sabah saatlerini tercih etmen hem açık havanın hem de sakinliğin tadını çıkartman açısından daha iyi olabilir. 

Balat Sahili

Bir başka deniz manzaralı rota da Balat Sahili. Atatürk ve Haliç Köprüleri arasındaki sahil, Balat, Fener, Feshane gibi tarihi semtlerden geçen ve Haliç kıyısında ilerleyen bir sahil yoludur. 3 kilometrelik nispeten kısa bir yürüyüş parkuru olduğundan hızlı ve hafif bir yürüyüş için idealdir. 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir