Kültür Yaşam

Koronavirüs Döneminde Keyifle İzleyeceğin 6 Film Önerisi

Hepimizin gündemini dolduran Corona virüsünün tehlike saçtığı günlerde ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu karanlık süreç hepimizi endişelendiriyor. Ülkemiz ve tüm dünyanın bu süreci en az yarayla atlatabilmesini umduğumuz şu zamanda en önemlisi umudumuzu ve iyi psikolojimizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmek! Bir süreliğine kendimiz ve sevdiklerimiz için dış dünyayla bağlantımızı kesmemiz gerekiyor. Sürekli tekrarladığımız hijyen önlemlerimiz ve bağışıklığımızı güçlendirecek yiyeceklerle dolu geçirmenizi önerdiğimiz bu günleri keyifli hale getirebilecek bir sürpriz hazırladık. İşte evde oturarak geçirmek zorunda olduğumuz karantina günlerinde izleyebileceğiniz ve içinizi ısıtacak birbirinden güzel filmler!

1. Good Will Hunting – Can Dostum (1997) – IMDB: 8.3

Başrollerinde Chris Britton, Matt Damon, Robin Williams gibi başarılı oyuncuların yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Gus Van Sant oturuyor. Bir matematik dehası olan Will Hunting, geçmişinde fazlaca acı çekmiş bir gençtir. Arkadaş çevresi ve geçmişinden bağını koparamadığı olaylar yüzünden başı sürekli belaya giren Hunting’i Matematik Profesörü Lambeau’nun keşfetmesi üzerine hayatında bir şeyler değişecektir. Anlayışlı ve sabırlı profesörün onu bu hayattan kurtarmak için iki şartı vardır. Birincisi matematik derslerine katılması ikincisi ise terapiye başlamasıdır. Tüm ruhsal problemlerinin üstesinden gelme aşamalarına şahit olduğumuz gencin aşkla tanışması da filmin içimizi ısıtan detaylarından birisi!

2. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü (1993) – IMDB: 8.1

Yönetmen koltuğunda Harold Ramis’ın oturduğu Bugün Aslında Dündü filminin başrollerinde ise Bill Murray, Andie MacDowell, Stephen Tobolowsky gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Evde oturarak geçirdiğiniz bir günde kesinlikle çok keyifli bir tercih olabilecek bu film, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir adamın maceralarını anlatıyor. Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasına gönderilen bir hava durumu spikeri Connors’ın başına gelenleri izleyeceğiniz bu tatlı film hayatının kadınının kalbini yeniden kazanmaya çalışan o adamı size çok keyifli bir dille anlatıyor.

3. Big Fish – Büyük Balık (2003) – IMDB: 8.0

Ewan McGregor, Albert Finney, Jessica Lange gibi başarılı isimlerin başrollerinde boy gösterdiği Tim Burton filmi, eğer izlemediyseniz kesinlikle zaman kaybı olmayacak muhteşem filmlerden birisidir. Daniel Wallace’ın kitabından uyarlanan Büyük Balık, kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olan babasını görmek için aile evine dönen William Bloom’un hikayesine odaklanmaktadır. Babasını daha yakından tanımak isteyen Bloom, efsanevi bir kişilik olan babasının hayatına dair öyküler toplamaya başlar. Nefes kesici bir hikayeye sahip bu film puzzle’ın parçalarını birleştiriyor hissi verirken zamanın nasıl aktığını anlamayacaksınız.

4. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım (2006) – IMDB: 7.9

Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano gibi isimlerin başrollerinde yer aldığı tatlı mı tatlı bu film, en sıkıcı günü bile keyifli hale getirebilir. Bir Amerikan yol komedisi olan Küçük Gün Işığım, derin insani mesajlar da taşıyan başarılı bir aile komedisidir. Ailelerinin en küçük bireyinin hayalini gerçekleştirmek için eski bir minibüse doluşup California’ya doğru yola çıkan kahramanlarımızın başına gelenler kesinlikle izlemeye değer!

5. As Good As It Gets – Benden Bu Kadar (1997) – IMDB: 7.8

Yönetmenliğini James L. Brooks’un üstlendiği filmin başrollerinde Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear gibi isimler yer alıyor. Zaman kaybı olmayacağına emin olarak önerdiğimiz dramatik komedi türündeki Benden Bu Kadar filmi  psikolojik rahatsızlığı olan, saplantılı ve sivri dilli bir aşk romanı yazarının hayatına odaklanıyor. Mutsuzluğu kaderi olarak gören üç kişinin yollarının kesişmesi üzerine gelişen maceraların ivmesini arttırdığı film ilginç karakterleri anlatış tarzıyla da kesinlikle beğeninizi kazanacak!

6. Moonrise Kingdom (2012) – IMDB: 7.8

2012 yapımı komedi ve dram türündeki Moonrise Kingdom filminin başrollerinde Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray gibi başarılı oyuncular yer alırken yönetmenliğini ise usta isim Wes Anderson üstleniyor. 2012 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olan bu film, küçük bir kasabadan kaçan genç aşıkları ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının maceralarını anlatıyor. Evde karantina altındayken bu ve bütün Wes Anderson imzalı filmler sizi asla izlediğinize pişman etmeyecek diyebiliriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir