Yaşam İş-Kariyer

Doğru Karar Verme Teknikleri

Her gün sonsuz seçenekler arasında farklı kararlar almak zorundayız. Aldığımız bu kararlar belki o anımızı belki de hayatımızı değiştirip şekillendirebilir. 

Peki, hayatınızda gerçekten bilinçli kararlar alsaydınız neler olurdu? Pişmanlık duyduğunuz kararlarınızı değiştirme imkanı olsaydı şuan hangi durumda olurdunuz? 

Şu an karar verme aşamasında olduğunuz durumu düşünün. Sizi mutsuz ediyor ve hayatınızı karartacak duruma geldiyse artık doğru karar verme zamanı gelmiştir. 

Doğru Karar Verme Teknikleri Nelerdir?

Gün içerisinde bireyler sürekli olarak karar vermek eylemini gerçekleştirmektedir. Gün boyunca yaptığımız her eylem ve konuştuğumuz her sözcük, verilen kararların sonucu olarak gerçekleşmektedir. Verilen kararların küçük ya da büyük olması hiç önemli değil. Önemli olan verilen kararların doğru kararlar olduğundan emin olunmasıdır. Yapılan her seçim için doğru kararlar verebilmek bireylere mutluluk ve başarı getirmektedir. Ancak gün içerisinde sürekli doğru kararlar vermek bireyin doğasına aykırı bir davranış olarak tanımlanır.

Peki, bu durumda bireyler ne yapmalıdır? Her zaman doğru kararlar vermeyi tam anlamıyla öğrenemesek de doğru kararlar verme oranını yükseltebiliriz. Burada tam olarak devreye doğru karar verme teknikleri girmektedir. Peki, yazının başından beri sürekli bahsedilen ve doğru karar vermek için gerekli olan bu teknikler nelerdir?

  1. Kararlarınızı Kendiniz Verin

Karar vermek tamamen kişisel bir olgudur. Ancak karar verirken bunu çoğu zaman aklımızdan çıkarır, başkalarına danışırız. Bu öneriler işimizi kolaylaştırır gibi görünse de, diğer insanların bizden farklı bir pencereden baktığını unutmamak gerek. Sizin değer verdiğiniz ve önemsediğiniz noktalar, herkes için önemli olmayabilir. Başkalarının en iyi niyetli önerileri bile, olumsuz sonuçlara yol açabilir ya da sizi hedeflerinizden şaşırtabilir.

Karar aşamasında, seçeneklerinizi o anki durumunuza göre değerlendirin. Su sudur, ancak ona ne için ihtiyaç duyduğunuza göre değeri artıp azalabilir. Musluktan akan ve gündelik hayatta çok da önemsemediğiniz birkaç damla, çok susadığınız bir anda -mesela çölde- hayat kurtarıcı olabilir.

Unutmayın: En iyi iş, en iyi otomobil ya da en iyi hayat diye bir şey yoktur. “En iyi” kişiden kişiye göre değişir. Kendi “en iyi”nizi bulmaya bakın.

  1. Anlık Duygularla Karar Vermeyin 

Sakin olun. Duygusal olmayın, duygularınızı hesaba katın. Verdiğiniz kararın sizi gereksiz yıpratacak duygusal süreçlere sokması veya bağımlılık yapıcı hazlar vermesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla duygular hesaba katılmalıdır. Fakat kızgınlıkla, üzüntüyle ya da başka herhangi bir duygunun etkisinde verilen kararlar genelde sağlıklı kararlar değillerdir. Kısacası kararlarınınız duygularınızı, duygularınız da kararlarınızı etkiler. Bu ikisine hakim olmanız gerekir.

  1. Karar Verdiğinizi Hayal Edin

Kararınızı verdikten sonra yaşayabileceğiniz muhtemel senaryoları kafanızda canlandırın. Bunu yaparken kendinizi iyi tanımanız, gerçekçi ve detaycı düşünmeniz gerekir. Aksi halde hayal ettiğinizden çok daha farklı şeyler yaşayabilirsiniz. Tabi ki kafanızdaki senaryolar ile gerçek farklı olacak. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi kendinizi tanımanız, gerçekçi ve detaycı düşünmeniz kurduğunuz senaryoyu gerçeğe daha çok yaklaştırır. Bu da kararınızın sonuçlarını daha iyi kavrayabilmenizi sağlar.

  1. Farklı Alternatifler Yaratın

Çoğu insan karar vermenin analitik bir süreç olduğunu ve doğru yapılırsa, olumlu sonuçlar doğuracağını düşünür. Ancak bir şeyin üzerinde çok fazla düşünmek, istediğiniz sonuçları alacağınız anlamına gelmez.

Doğru kararlar alabilmeniz için, önünüzde değerlendirip seçim yapabileceğiniz yeterli sayıda alternatifinizin bulunması gerekir. Bir konuda karar vermekte zorlanıyorsanız, bu, belki de yeterince iyi bir alternatifiniz olmamasından kaynaklanıyordur.

Aklınıza gelen ilk birkaç alternatif üzerinden karar almaktansa (ve hatta karar alamamaktansa), yeni alternatifler oluşturmak için çaba harcayın. Farklı fikir üretme tekniklerinden kendinize uyanı seçin ve uygulayın. Fikir üretmek sizi zinde kılacaktır; beyin kaslarınızı geliştirmekten çekinmeyin.

  1. Sistemli Davranın

Büyük kararlar almak, çok sayıda özgün ve taban tabana zıt düşünce biçiminin uygulamasını gerektiren bir süreçtir. Başlangıçta iyi alternatifler üretmek için yaratıcı olun ve yargılayıcı olmaktan kaçının. Son aşamada ise, en doğru kararı verebilmek için yargılayıcı olun.

Önemli olan düşünce biçiminizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğinin farkında olmanızdır. Atacağınız her adımda, o aşama için en doğru yöntemi bularak, doğru karara ulaşın.

letvise banner

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir