Sağlık Spor Yaşam

Evde Meditasyon Önerileri

evde meditasyon

Evde Meditasyon Önerileri

Pandemi dönemi birçok insanı kendini ve sağlığını korumak için kendini evde kalmaya zorlarken, evde kalmanın yarattığı stres, huzursuzluk ve depresyon belirtilerini ise derinden hissettirmektedir. 

Hepimizin yabancı olduğu, ilk defa karşılaştığı bu dönem, belirsizlikleri ile beynimizin içinde milyonlarca soru sormamıza neden olurken birçok insanın  anksiyetesi kontrol edilemez boyutlara gelmiştir.  

Covid-19 salgınının özellikle kaygıyı artırdığını belirten psikiyatristler, pandemi sürecinde anksiyetenin küresel bir boyuta ulaşmak üzere olduğu konusunda ise hem fikirdir. 

Zihni rahatlatmak, beynin içindeki karmaşaya son vermek, sürekli rahatsız eden olumsuz düşünceler için kullanılabilecek en etkili yöntemlerin başında ise meditasyon gelmektedir.  Meditasyon denince gözünüzün önüne sahilde ya da ormanın içinde yeşilliklere karşı oturmuş insanlar veya bağdaş kurmuş oturan insanlar gelebilir fakat meditasyon evde de sağlayacağınız ortam ile beraber rahatça yapabileceğiniz bir aktivitedir.

evde meditasyon

Evinize kapanmış stres ile boğuşmaya başladıysanız, evde can sıkıntısından olumsuz düşünceler sizi sarmalamaya başladıysa  meditasyona mutlaka bir şans vermelisiniz. Meditasyon yaparak stres seviyenizi düşürebilir, odaklanma süresini artırabilir ya da kafanızda karmakarışık şekilde dolaşan düşünceleri bastırarak zihninizi berraklaştırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinizi meditasyon yapmaya zihinsel olarak ikna etmek ve kendinizi buna hazırlamak.

Son zamanlarda popülaritesi oldukça artan meditasyon için aynı zamanda Netflix’te yayınlanan Headspace: Meditasyon Rehberi isimli belgeseli izleyerek de meditasyon ile ilgili çok daha fazla ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu belgeselin yanı sıra YouTube platformunda yayınlanan içeriklere de göz atmak size yardımcı olacaktır.

 

letvise banner

Evde Meditasyon Nasıl Yapılır?

Evde meditasyon yaparken dikkat edeceğiniz bazı detaylar ve takip edeceğiniz bazı adımlar ile meditasyona istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Bu adımlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

Öncelikli olarak ev içerisinde meditasyon yapacağınız alana karar vermeniz gerekiyor. Meditasyon yapmak için özel bir yer seçmenize gerek yok. Önemli olan evin hangi köşesinde kendinizi rahat ve huzurlu hissettiğiniz. Bu alan yatak odası da olabilir, oturma odası da, her hangi bir odada olabilir. Tercih tamamen size kalmış. Dikkatinizi dağıtacak fazla eşyanın olmadığı ya da meditasyon yaparken odaklanmanızı zorlaştıracak çok sesin olmadığı yerleri seçmek tabii ki meditasyona başlamanızı kolaylaştıracaktır.

  • Alanınızı belirledikten sonra yapmanız gereken, meditasyon yaparken nasıl giyineceğinize karar vermek. Meditasyon bir nevi sizin için rahatlama aracı olacağı için rahat kıyafetler giymeniz daha iyi olacaktır. Nefes alışverişinizin önemli olduğu meditasyonda bu durumu zorlaştıracak kadar dar kıyafetler ya da otururken veya uzanırken rahat etmenize izin vermeyecek kıyafetler giymek meditasyona odaklanmanızı zorlaştıracaktır. 
  • evde meditasyon
  • Yerde bağdaş kurarak oturmak her ne kadar klasikleşmiş bir meditasyon pozisyonuda olsa önemli olan sizin kendinizi nasıl rahat hissettiğiniz. Bazı insanlar yerde oturmayı sevmeyebilir, bazıları bağdaş kurmakta zorlanabilir. Önemli olan kendinizi rahat hissettiğiniz yeri (bu bir sandalye veya koltukta olabilir) ve oturma biçimini bulmak.
  • Meditasyon alanı ile ilgili bütün hazırlıkları tamamlandıktan sonra yapmak istediğiniz meditasyon çeşidini seçerek artık meditasyona başlayabilirsiniz.  İlk defa meditasyon yapanlar tabii ki odaklanmakta, iç seslerini bastırmakta güçlük çekebilirler. Bu oldukça normal bir durum. Meditasyon ile zihin disiplini sağlamak biraz zaman isteyen bir durumdur. Bu nedenle ilk başladığınız zamanlarda meditasyon sürelerini daha kısa tutmayı deneyin ve hemen pes etmeyin. Zihniniz meditasyona alıştıkça bu süre zaman içerisinde uzayacaktır. Önemli olan odaklanma ve iç sesi bastırma aşamasında yapamadığınızı düşünüp vazgeçmemeniz.  
  • evde meditasyon
  • Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?

  • Meditasyona başlayan bir çok insanın vazgeçmesine neden olan en büyük etkenlerden biri de kendisi için doğru meditasyon çeşidini bulamamasıdır. Yöntemi birbirinden farklı birçok meditasyon çeşidi bulunmaktadır ve bu meditasyon çeşitlerinden bazılarını deneyerek sizin için doğru olan meditasyon çeşidini bulmanız oldukça kolaydır. Sizler için bazı meditasyon çeşitlerine örnek verecek olursak;
  • Nefes Meditasyonu: En çok bilinen ve en çok kullanılan meditasyon yöntemi olarak geçen nefes meditasyonu, nefes alıp verirken sadece nefese odaklanmayı amaçlıyor. 
  • Mantra Meditasyonu: Mantralar kişinin kelimelerin oluşturduğu titreşimler ile daha yüksek bir bilince ulaşmasını sağladığını düşünülen hecelerdir. Mantra meditasyonunda nefese odaklanmak yerine seçilen mantraya odaklanılır.
  • Görselleme Meditasyonu: Bu meditasyonun amacı ise sizi rahatlatan görüntüyü zihninizde görsel olarak hayal ederek rahatlama sağlamak. 

Letvise ekibi olarak bu yazımızda evde meditasyon önerileri, evde meditasyon nasıl yapılır ve meditasyon çeşitleri nelerdir sorularına cevap verdik. Umuyoruz faydalı olmuştur. Letvise mobil uygulamasını indirerek meditasyon ve meditasyon çeşitleri konusunda tavsiyelerde bulunabilir, tavsiyeler alabilir ya da uzman kişilere ulaşabilir ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz! Daha fazlası için Letvise mobil uygulamasını indirin!

Letvise Mobil İçin: Letvise Google Play

Letvise Mobil İçin: Letvise App Store

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir