İş-Kariyer Yaşam

Evden Çalışmak Hakkında Her Şey!

evden çalışmak hakkında

İş hayatı içerisinde yer alan çoğu insanın hayalidir evden çalışmak. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayanlar için trafiğin yarattığı zaman kaybından kurtulmak, kalabalığın, gürültünün yoruculuğundan uzaklaşmak, belirli bir giyim tarzına mecbur kalmadan istediğin gibi giyinmek çalışan her insana hep cazip gelmiştir. Covid-19 salgını başlamadan önce de çoğu şirket evden çalışma modeline yavaş yavaş geçmeye başlamıştı fakat pandemi ile beraber hemen hemen neredeyse bütün şirketler artık çalışma şekli olarak evden çalışmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki pandemi dönemi sona erdikten sonra bile birçok şirket evden çalışma modeline devam etmeyi düşünüyor.


Birçok kişi için evden çalışmak her ne kadar avantajlı bir durum gibi görünse de yine yapılan araştırmalar görünüyor ki evden çalışmanın aslında birçok dezavantajı da mevcut. Peki hem çalışanlar için hem de işveren şirketler için evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler? Letvise olarak sizler için bu bilgileri derledik.

evden çalışmak

Evden Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Evden çalışmanın sağladığı avantajların başında çalışanın çalışma ortamını kendi zevkine ve rahatına göre belirlemesi geliyor. Çalışan, isterse evinin bir köşesini çalışma alanına çevirebilir, istediği gibi düzenleyebilir ya da isterse en sevdiği koltuğunda ya da yatağında uzanarak çalışabilir. Rahat edeceği çalışma ortamını seçmek ve dizayn etmek tamamen çalışanın kendisine kalmıştır.
Bir diğer avantaj ise çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Sabahları otobüse, metrobüse ya da servise yetişme derdiniz olmaz. Eğer iş ile ilgili acil bir durumunuz yoksa işe istediğiniz saatte başlayabilir, işleriniz bittiyse mesai saatinin bitmesini beklemeden iş gününü bitirebilirsiniz.

evden çalışmaYol, yemek, kıyafet gibi birçok konu ise hem şirketler hem de çalışanlar için evden çalışma sisteminde avantaj haline gelmiştir. Bu çalışma metodu ile birçok şirket için çalışana ödenen yol ve yemek masrafları ortadan kalkmaktadır. Çalışanlar ise işe giderken kıyafet seçimlerinde bulunmak yerine evde istediklerini giydikleri için işe uygun giyinme derdinden kurtulmaktadırlar. Böylece her gün hepimizin sorduğu “Yarın ne giysem?” derdi son bulmaktadır. Yeni kıyafet masrafı ortadan kalktığı gibi evde istediğiniz rahatlıkta kıyafetleri giyerek çalışmanın tadını çıkarabilirsiniz!


Evden çalışmanın bir diğer avantajı ise sadece kendi işinize odaklanabilmektir. Şirket içerisindeki yoğunluktan, koşturmacadan ya da başkaları için yapmak zorunda kalacağınız diğer işlerden kurtularak sadece kendi işinize odaklanabilirsiniz. Böylece ofis ortamı stresinden de kurtulmuş olursunuz. 2016 yılında Amerika’da yapılan bir araştırma sonucu evden çalışanların %91’inin evde çalışırken ofiste olduklarından daha üretken olduklarını belirlenmiştir.
evden çalışma

Evden Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz evden çalışmanın avantajlarının yanı sıra evden çalışmanın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar ise aşağıdaki gibidir;

Çalışma ruh haline girmekte zorluk çekmek evden çalışmanın dezavantajların başında gelmektedir. Ofis ortamı kişiyi ofise girdiği andan itibaren çalışma psikolojine hazırlarken aynı durumu ev içerisinde sağlamak biraz zor olabilmektedir. Evden çalışırken ev ortamının rahatlığı çalışma isteğinizde azalmaya yol açabilir, sizi işlerinizi ertelemeye itebilir. Bu da işinizi yetiştirmede ya da gün içerisinde işiniz ile ilgili zaman kontrolünü kaybetmenize neden olabilir.


Evden çalışma modeli ile ilgili araştırmalar yapılırken şirketlerin ekip arası iletişimi ve koordinasyonu sağlanmasında bazı sıkıntılar çektiği gözlemlenmiştir. Beraber çalışanların iletişimlerindeki aksaklıkları, yüz yüze sağlanan bilgi alışverişlerinin çevrimiçi olarak yeterince verimli olmaması gibi durumların bir müddet sonra özellikle ekip çalışanlarının verimliliğini düşürdüğü belirlenmiştir. Hatta, IBM ve Yahoo gibi büyük şirketler evden çalışma araştırmaları sonucunda bu düşüşü fark edince bu araştırmaları da değerlendirerek ofis ortamına geri dönmeye karar vermişlerdir.


Evden çalışmanın bir diğer dezavantajı ise ev içerisinde ofis ortamına oranla daha fazla dikkat dağıtıcı unsurun yer almasıdır. Aile bireylerinin de evde olması, özellikle çocuklu ailelerde ev içerisindeki karmaşa, yapılması gereken ev işleri gibi birçok konu yüzünden işinize odaklanmakta sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
Evden çalışmanın kariyeriniz ve işinizde kendinizi geliştirmenize engel olacak en büyük dezavantajı ise mesleğiniz ile ilgili bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz, iş birliği yapabileceğiniz ya da yaptığınız işi daha kolay çözüme kavuşturmak adına iletişim kurabileceğiniz insanlarla aynı ortamı paylaşmamak. Kendinizi işinizde geliştirme adına bu kişilerden uzak olmak gelişiminizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Letvise ekibi olarak bu yazımızda evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları hakkında sizlere bilgi verdik. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Letvise mobil uygulamasını indirerek sizde evden çalışmak ile ilgili tavsiyelerde bulunabilir ya da  tavsiyeler alabilirsiniz! Daha fazlası için Letvise mobil uygulamasını indirin! Daha fazla içerik için bizi takipte kalın!

Diğer Blog İçeriklerimiz İçin: Letvise Blog

letvise banner

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir