Yaşam Psikoloji

Güne Mükemmel Bir Sabah Rutiniyle Başlayın

Sabah rutinleri ve günü daha verimli geçirmekle alakalı internette fazlasıyla yazı mevcut. Aslında bu içerikler pek çok faydalı tavsiyeyi barındırsa da, herkes için tek ve doğru bir rutinin ya da önerinin olmadığı bir gerçek. Dolayısıyla herkesin kendisi için en uygun olan alışkanlıkları tercih etmesi gerekiyor, bunun da en kolay yolu uygulayarak size iyi gelenleri rutinleştirmek. Özellikle belirsizlikle başa çıktığımız bu günleri mental ve bedensel açıdan daha az yıpranarak atlatmak için bu oldukça önemli. Üstelik pek çoğumuzun uzunca bir süredir vaktinin büyük bir kısmını evde geçirdiğini düşünürsek bazı iyi alışkanlıklar ve rutinler kaybedilmiş olabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak bu yazıda, iyi alışkanlıklarını tekrar edinirken sana en uygun olan sabah rutinini kazanmana yardımcı olacak bazı fikirleri derledik. Unutma senin için en doğru olan rutini, sadece sen biliyorsun!

Ertelemenin Bir Çaresi Var

Güne dinç başlamak için akla gelebilecek ilk yol; soğuk duş! Bazı araştırmalar soğuk duş almanın irade gücünü artırdığını gösteriyor. Bunu Wim Hof metodu olarak bilinen nefes egzersizleriyle birleştirebilirsin. Bu metodun da stresi azaltmaya yardımcı olduğu ve performansı artırdığı söyleniyor.

Daha İyi Konsantre Olmak İçin Meditasyon

Konsantrasyon eksikliği, ana odaklanamama bugün pek çoğumuzun problemi, meditasyon, yoga ya da egzersiz gibi aktivitelerin bu sorunun çözümüne katkı sağladığını gösteren araştırmalar mevcut. Ayrıca, günün ilk saatlerinde beynin daha iyi çalıştığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla rutinine egzersiz yapmak gibi fiziksel ya da meditasyon yapmak gibi mental bir aktivite eklemek verimini artıracaktır.

Güne Erken Başlamak

Erken kalkmak o gün içerisinde yapacağın işleri planlamana ve daha çok iş halletmene olanak sağlar. Ancak pek sabah insanı olmayabilirsin, bu durumda sabahın çok erken saatlerinde kalkmayı kendine tabu haline getirme. Pek çok başarılı insan daha verimli çalışabildikleri için geceleri çalışmayı tercih ediyor.

Erken kalkmak zorundaysan işin rengi daha farklı tabi. Kahvaltı, gününü planlamak, meditasyon, egzersiz yapmak ya da rutinin için hangi etkinliği tercih edeceksen kendine zaman yaratmak için daha erken uyanman gerek.

Kahvaltı Olmadan Olmaz

Sağlığın için en uygun tarifi bul. Pek çok kişi vakit bahanesiyle kahvaltıyı es geçiyor. Fakat, kahvaltının en önemli öğün olduğunu akılda tutmakta fayda var. Çok basit smoothy tarifleriyle çok kısa sürelerde kendine besleyici ve lezzetli öğünler hazırlayabilirsin. Ayrıca, uyandıktan sonra su içmeyi unutma, vücuduna çok iyi gelecektir!

Günün İlk Görevi

Özellikle yüksek disiplinli kurumlarda çok katı bir şekilde uygulanan çok basit bir rutin, kural vardır; uyandıktan hemen sonra yatağı düzeltmek. Yatağını düzenleme işine günün ilk görevi olarak bakabilirsin. Pek çok araştırma, bu şekilde bir rutin geliştirmenin verimliliği artırdığını gösteriyor.  Günün ilk görevini bir defa başarıyla tamamlamak diğer işlerinde sana çok yardımcı olacak!

Uyanır Uyanmaz Eline Telefonu Almamalısın

Telefonu hemen eline alma. Uyanır uyanmaz telefonda vakit geçirmenin verimliliği düşürdüğü düşünülüyor, zira o e-posta, bu mesaj derken o gün önceliklerimizi belirleyemeden kafamızı doldurmuş oluyoruz. Bundan kaçınmak için yapabileceğin en iyi şey uyandıktan en az yarım saat sonra çevrimiçi olmak. Bu süre zarfında, kitap okumak zihnini açmana yardımcı olacak. Hem de oldukça faydalı bir aktivite, bir taşla iki kuş!

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir