Yaşam Kültür

Karantinada Evde Otururken Gezebileceğin 8 Sanal Müze

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde birçok önlem alınmaya devam ediyor. Okullarda eğitime ara veriliyor, birtakım etkinlikler iptal ediliyor ve bizlere mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmayıp evimizde kalmamız tavsiye ediliyor. Tabii sosyal ortamlarımızdan bir anda uzaklaşmak hepimize garip gelebilir ve hatta biraz zorlanabiliriz. Evimizden hiç çıkmamaya alışkın olmadığımızdan evde sıkılabiliriz. İşte bu noktada devreye internet giriyor. İnternet sayesinde birçok konu hakkında bilgi edinebiliyoruz ve sınırları aşabiliyoruz. Evde kalmamız gereken bugünlerde de internet sayesinde dünyanın birçok farklı yerindeki müzeleri oturduğumuz yerden gezebiliyoruz.

Louvre Müzesi 

Fransa’nın başkenti Paris’te çok fotoğraflanan cam piramit görüntüsüyle ve Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa eseriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist birkaç ay öncesine kadar Louvre Müzesi’ni gezmeye geliyor ve uzun kuyruklarda bekliyordu. Şimdi alınan tedbirlerden dolayı bu güzel müze bomboş. Ama yine görme şansınız var. Sanal tur sayesinde bütün müzeyi 360 derecelik görüş açısıyla gezmek mümkün. Link: Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz

Orsay Müzesi

Eskiden bir tren garı olan Orsay Müzesi, Sen Nehri’nin kıyısında konumlanıyor. Empresyonist ressamlardan Monet, Degas, Renoir ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerini görebileceğin Orsay Müzesi’nde Rodin ve Gauguin’in de heykellerini görebilirsin. Sadece buraya tıklayarak, bu ünlü müzede parmak uçlarınla dolanabilirsin.

Pergamon Müzesi

Berlin’deki Müzeler Adası’nda konumlanan 5. müze olan Pergamon Müzesi, Almanya’nın en büyük müzelerinden biri. Bu müzede Bergama ve Milet’ten getirilen eserler de sergilenir. Bu nedenle bu müzeyi gezerken Anadolu’nun tanıdık toplumlarına denk gelebilirsin. Babil İştar Kapısı ve Pergamon Altarı gibi eserleri gezmek için Berlin’e kadar gitmene gerek yok sadece buraya tıklayarak müzedeki eserleri incelemeye başlayabilirsin.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi, 7’den 70’e herkese hitap eden ve hepimizin içini ısıtan bir müze. Orta Çağ dönemindeki oyuncaklardan tut, Endüstri Devrimi zamanına kadar birçok dönemin oyuncaklarını görebileceğin bu müzeyi evde otururken de buradan dolaşabilirsin.

Ulusal Sanat Galerisi – Washington

2000’den fazla eser bulunan Ulusal Sanat Galerisi’nde “Van Gogh’s Van Goghs: Masterpieces from the Van Gogh Museum Amsterdam” ve “Sculpture of Angkor and Ancient Cambodia: Milennium of Glory” gibi harikulade sergiler yer alıyor. Bu müzeyi de online olarak gezmek mümkün. Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz

Vatikan Müzesi

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzesi Vatikan Müzesi, çok önemli heykellere ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu müzeyi tamamen gezmek bir koca gün sürebiliyor. Özellikle Sistine Şapeli’nin tavanındaki işçiliği incelemek için en az 1 saat ayırman gerekiyor. Neyse ki buraya tıklayarak boynun ağrımadan evde kolayca inceleyebilirsin.

Van Gogh Müzesi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, 37 yıllık yaşamının 10 yılında 2000’e yakın eser ortaya koymuş. Eserleri şu an hayranlıkla değerlendirilse de yaşadığı dönemde Van Gogh ruhsal sıkıntılardan kurtulamamış. Vefatından sonra kardeşi Theo Van Gogh eserlerinin bir araya getirilmesine ön ayak olmuş ve bu müzenin ilk adımlarını atmış. Şuradan sadece bir tıkla müzeyi keşfetmek de bize kalmış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği anı tekrar yaşamımıza yardımcı oluyor. Top sesleri, Mehter Marşı, Fatih’in askerlerine seslenişlerini buraya tıklayarak bilgisayarın başında da duyabilirsin.

Bonus: Dali Müzesi

Salvador Dali’nin sürrealist eserlerinin sergilendiği Dali Müzesi, ressamın yaşadığı dönemde belediyenin tiyatro binasıymış. Dali de ilk sergisini bu binada gerçekleştirmiş. Bu nedenle binanın yeri Dali’nin hayatı için önem taşıyor. Ressamın 4000 eserden oluşan kendi koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede tura başlamak için tıkla bakalım.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir