Yaşam Kültür

Keyifle İzleyeceğiniz 5 Dizi Önerisi

dizi önerisi

Pandemi döneminde herkes evine kapanırken, can sıkıntısından ne yapacağını bilemeyen hemen hemen herkes kendini film, dizi ya da belgesel izlerken buluyor. Özellikle dizi denince platformlar arasında en iyi ve en popüler yapımlara sahip Netflix ise kütüphanesine eklediği yeni orijinal diziler ile adeta cankurtaran görevi görüyor. Eğer sizde izleyecek yeni diziler arıyorsanız son zamanlarda isimlerine sıkça rastlayacağınız aşağıda kısaca anlattığımız 5 diziye göz atabilirsiniz.

tribes of europa

Tribes of Europa


1. sezonu 6 bölümden oluşan Tribes of Europa’un konusunu karanlık bir distopik gelecek hikayesi oluşturuyor. 2074’te geçen hikayede yaşanan bir felaketin ardından dünyanın sonu gelmiş ve haritada yer alan bütün Avrupa ülkeleri yok olmuştur. Avrupa’da kalan birçok farklı millet ise kendi kabilelerini kurmuşlardır. Kabileler arasında ise bitmek bilmeyen bir egemenlik savaş verilmektedir. Origin kabilesinden olan Kiano, Liv ve Elja isimli üç kardeş ise bu savaşların içinde birbirlerini kaybederler ve her biri Avrupa’nın geleceğini belirleyen mücadele de kendi yolunu çizmeye çalışır.

lupin

Lupin

İlk sezonu 5 bölümden oluşan Lupin’in konusunu Senegalli ama Fransa’da yaşayan göçmen bir ailenin oğlu olan Assane Diop’un başından geçenler oluşturuyor. 14 yaşındayken babası intihar eden Assane Diop’a, babası intihar etmeden önce edebiyatla ilgilenenlerin yakından bildiği Arsen Lupen kitabını verir. 25 yıl boyunca bu kitabı okuyarak kendini tıpkı kitaptaki gibi centilmen bir hırsız olarak yetiştiren Assane Diop uğradığı hırsızlık iftirası sonucu intihar eden babasını temize çıkarmak için mücadele verir. Bu mücadeleyi anlatan dizi de Can Dostum filminde oyunculuğunu gösteren Omar Sy başrolde yer alıyor.

start up

Start-Up

Kore yapımı olan dizi 6 Aralık 2020 tarihinde 16 bölümü ile izleyicilerle buluştu. Dizi; hayali Steve Jobs gibi olmak olan Seo Dal Mi’nin ve bir teknoloji şirketi kurucusu olan Nam Do-San’nın başından geçenleri anlatıyor.
Seo Dal Mi’nin hayalindeki işi kurabilmesi için  90.000 dolar kazanması gerekmektedir. Bu parayı kazanmak için üniversiteyi bırakır ve yarı zamanlı işlerde çalışmaya başlar. Nam Do-San ise küçük yaşta matematik olimpiyatlarını kazanmış, ailenin gurur duyduğu şirket sahibi bir gençtir. Şirkette işler kötüye giderken aynı hayallere sahip olduğu Seo Dal Mi ile karşılan Nam Do-San, ona aşık olur ve olaylar gelişir. Dizi ikilinin aşkını ve hayallerine olan tutkularını anlatan romantik komedi türünde bir dizidir.

queens gambit

The Queen’s Gambit

Birçok ülkede satranç satışlarını etkileyecek kadar etkili olan Netflix’in 7 bölümlük mini dizisi The Queen’s Gambit; 23 Ekim 2020 yılında seyirciyle buluşmuştu. Özellikle sosyal medyada oldukça bahsedilen ve tavsiye edilen dizi, Netflix severler tarafından oldukça popüler hale getirildi.
Walter Tavis’in The Queen’s Gambit isimli romanından uyarlanan dizi 1950’lerde yetimhanede büyüyen Beth’in, yetimhanede kaldığı sürede orada çalışan hademe sayesinde satrançı keşfetmesi ve bu konuda inanılmaz yetenekli olduğunun fark etmesi ile başlıyor. Rakiplerini ezip geçen, hiçbir oyunu kaybetmeden satrançta hızla ilerleyen Beth’in evlatlık verildikten sonra ise hayatı hızla değişmeye başlar. Beth’in yenilmezliği hızla devam ederken alkol bağımlılığı ise onu hızla dibe çekmektedir. Beth’in  sancılı dönüşüm hikayesini anlatan dizi de Beth rolünü ise The Witch  ve Peaky Blinders gibi popüler dizilerde de dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Anya Taylor-Joy oynuyor.
capitani

Capitani

Gösterimine aslında 2019 yılında bir televizyon kanalında başlayan Capitani, 11 Şubat itibari ile Netflix’in dizileri arasında yerini aldı. 12 bölümden oluşan ilk sezonu ile beğenileri kazanan Capitani, suç ve drama türünde dizi izlemek isteyenler için mükemmel bir alternatif.
Lüksemburg’un bir köyünde geçen dizi, ilk cinayetin gerçekleşmesi ile başlıyor. İkinci cinayetin de gerçekleşmesi üzerine dedektif Luc Capitani cinayetleri araştırmak üzere görevlendiliyor. Luc Capitani’nin yanına atanan yardımcı polis memuru ile birlikte olaylar gelişmeye devam eder. Dizi ikilinin köydekilerin cinayet ile ilgili farklı tutumlarına rağmen cinayeti çözme çabasını anlatıyor. 

Letvise ekibi olarak bu yazımızda keyifle izleyeceğiniz 5 dizi önerisinde bulunduk. Umuyoruz faydalı olmuştur. Letvise mobil uygulamasını indirerek sizde dizi tavsiyelerinde bulunabilir ya da tavsiyeler alabilirsiniz! Daha fazlası için Letvise mobil uygulamasını indirin! Daha fazla içerik için bizi takipte kalın!

letvise banner

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir