Sağlık İş-Kariyer Psikoloji

Meslek Hastalıkları Nelerdir?

İş hayatı güllük gülistanlıktır, sinir ve stres uzağımızdan yakınımızdan geçmez, diyen bir kişinin bile olmadığını hepimizi çok iyi biliyoruz. Ancak uzun yıllardır bildiğimiz, kulaktan kulağa dolaşan meslek hastalıklarına da aşinayız. Her mesleğin sebep olduğu belli başlı rahatsızlıklar olabilir, beyaz yaka da ise daha çok stres odaklı hastalıklardan söz ediliyor. Hatta kullandığımız stres kelimesi bile başlı başına bir hastalık olarak adlandırılıyor.  İşte beyaz yakalıların sahip olduğu bu meslek hastalıklarınızı sizin için derledik. 

Beyaz Yakaların Sık Karşılaştığı Meslek Hastalıkları Nelerdir?

Bel Ağrısı 

İster beyaz yaka olsun ister mavi yaka en çok karşılaşılan hastalıkların başında bel ağrısı gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre her üç kişiden ikisinin yaşamının belirli bir döneminde bel ağrısı çektiği ortaya çıkmıştır. Belirtilen bu oran oldukça yüksek görülmektedir. Özellikle iş yaşamı içerisinde bel ağrısı yaratan nedenleri görmek gerekmektedir. Bu nedenler görüldüğü süre boyunca kendinizi bu nedenlerden koruyabilirsiniz. Bel ağrısı hastalığını önleyebilmek için çalışanların alacağı önlemlerin yanı sıra işverenlerin de önlemler alması gerekmektedir. Daha sağlıklı bir ortamın oluşması için ellerinden geleni yapmaları gerekir. Bel ağrısı bir kere rastlanıldığı zaman kolay kolay iyileşebilen bir hastalık değildir. Bir beyaz yakalı çalışan, işlerini genelde masa başında oturarak halleder.

Bütün gün masa başında oturan, bilgisayarda işlerini oturarak halleden ve iletişimini yine masada oturarak sağlayan çalışanda bel ağrısı hastalığı oldukça sık görülür. Bel ağrısı yaşamasının nedeni illaki ağır bir yük taşıma veya yanlış hareketlerden kaynaklanmamaktadır. Bel ağrısı yaşamanın nedeni bütün gün hareketsiz kalmak, sürekli oturmak, yanlış bir hareket yapmak, ani kalkış yapmak, oturulan sandalyenin rahatlığı vb. nedenlerdir. Bu gibi nedenlere dikkat ederek bel ağrısı hastalığını en az seviyeye indirmeye çalışılması gerekir. Bel ağrısı yaşamamak için gerekli önlemleri alan ve sağlına dikkat eden bir çalışan hem kendisine hem de iş yerine daha fazla verimlilik sağlar.

 

Stres

Son yıllarda bürolarda yaşanan çalışmalar, mesai saatlerinin uzaması, başarı hedeflerinin yüksek tutulması, beklentinin büyümesi vb. etkenler stresi oldukça fazla arttırmaktadır. Stres altında çalışanlar mutsuz, huzursuz ve endişe içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Stres altında çalışanların özgüven seviyeleri de ciddi anlamda azalmaktadır. Bu durum kolay sinirlenmeye, dikkat bozukluğuna, kolay yorulmaya neden olmaktadır ve iş yerinde verimi önemli ölçüde azaltmaktadır. Yoğun bir tempo içerisinde çalışanlarda sık görülen ve kronik yorgunluk sendromu hastalıklarına dikkat edilmelidir.

Şirketlerin stresi azalmaya yönelik politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Bu sayede hem çalışanlarının sağlığını hem de şirketlerini korumuş olacaklardır.

Mobbing

Mobbing kavramı bezdirmek olarak da adlandırılabilir. Bir grup insanın, bir grup insana veya bir kişiye karşı sosyal olarak bezdiricilik yapmasıdır. Mobbing kavramı psikolojik şiddet, zarar verme, taciz etme gibi kavramlarla da anılmaktadır. En çok beyaz yaka çalışanlarda olduğu söylenmektedir. Mavi yakada görülme olasılığı fazladır. Bir grup veya kişiyi yıldırmaya çalışmak demektir. Mobbing iş yerinde uygulanan bir psikolojik terör olarak da adlandırılır. Rekabete dayalı ortamlarda görülme olasılığı daha fazladır. İş yerinde sürekli sözünüzün kesilmesi, yaptığınız işlerin olumsuz anlamda sürekli eleştirilmesi, telefonda tehdit edilme durumu mobbing olaylarına örnektir. İş yerinde sosyal ilişkilerinize yapılan saldırı, orada değilmişsiniz gibi davranılma durumu, diğer çalışanların sizinle iletişiminin kesilmesi vb. etkenlerde o ortamda mobbing olduğunun belirtileridir. Mobbing, işin akışına veya bir davranışa ilişkin anlaşmazlıklarla başlamaktadır. İlerleyen aşamada mobbing uygulayacak olan kişinin saldırgan davranışlarıyla ve benzer eylemlerin sürekliliği devam eder. Mobbing en sonunda kişinin kendi isteği ile işten ayrılmasına veya işine son verilmesi durumuyla bitmektedir. Bu konu günümüzde bireyleri her anlamda etkilemekte olup hukuk ve sosyoloji disiplinleri tarafından incelenmektedir. Mobbing, çalışanın benlik ve mesleki bütünlük duygusunun zedelenmesini ve çalışanın paranoya yaşamasını neden olur. Aynı zamanda kafa karışıklığı, huzursuzluk, korku, utanç ve endişe yaşamasına neden olur. Mobbing, uyku bozukluğu ve depresyon gibi istenmeyen olayların yaşanmasına neden olur. Ülkemizde de son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan bir kavram haline gelmiştir.

Sosyalleşme Sıkıntısı

Sosyalleşme konusunda vakit ayıramayan veya odaklanamayan beyaz yakalılar.. bunun da bir meslek hastalığı sanıldığını biliyor muydunuz? Genellikle iş yoğunluğundan dolayı ilişkiler konusunda sıkıntı yaşayan bir çok beyaz yakalı var. Hiç bir zamanlamanın uygun olmadığı güne denk gelmesi en büyük problem. “Bu akşam olmaz mesaiye kalmam lazım, “Hafta arası gerçekten zor oluyor”, “Köprüyü geçmek ekstra külfet olur şimdi”, “Yarın sabah toplatım var başka güne alsak?”, Tamam o zaman hafta sonu bir plan yaparız.”

Letvise olarak bu yazımızda özellikle beyaz yakalıların sık yaşadıkları meslek hastalıklarından ve neler olduklarından bahsetmeye çalıştık. Bu sorunların herhangi birini yaşadığınızı düşünüyorsanız hızlı aksiyon alarak çözüm bulmanız çok önemli. Nereden başlayacağınızı bilmiyor ya da bahsettiğimiz meslek hastalıklarından herhangi birine çözüm bulmakta zorlanıyorsanız Letvise mobil uygulamasını indirerek alanınında uzman psikologlarımıza istediğiniz yerden istediğiniz konu hakkında danışabilir; uzman tavsiyesi alabilirsiniz. Letvise’ı hemen indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz😇

Letvise App Store: https://apps.apple.com/tr/app/letvise/id1359698214?l=tr

Letvise Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.loopapp&hl=tr

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir