Sağlık Yaşam

Mükemmel Yaşam Kalitesi İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

uyku düzeni

Mükemmel Yaşam Kalitesi İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaşam kalitesini belirleyen en önemli unsurların başında sağlık gelmektedir. Özellikle son zamanlarda Covid-19 ile başlayan pandemi dönemi ile birlikte birçok kişi Covid-19’dan korunmak ya da hafif atlatabilmek adına sağlıklı olmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça çaba sarf etmektedir. Sporla, vitaminlerle ya da bağışıklık sistemini güçlendiren takviyelerle sağlıklı bir yaşam oluşturmaya çalışan insanların en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında ise uyku düzeni gelmektedir.

Uzun yıllar boyunca kaliteli yaşamın sırrı olarak görülen sağlıklı uyku düzeni, son zamanlarda insanların bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak adına daha da önem kazanmış durumda. Biyolojik, psikolojik ve fizyolojik açıdan insanı etkileyen uyku düzeni, sağlıklı bir şekilde düzenlendiğinde olumlu etkileri insanın yaşam kalitesini yükselttiği gibi, sağlıksız uyku düzeninin ise birçok olumsuz yan etkisi olmaktadır.

uyku düzeni

Peki mükemmel yaşam kalitesi için uyku düzeni nasıl olmalı? 

Hemen hemen her yerde karşınıza çıkan ideal 8 saatlik uyku süresi gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları gösteriyor ki ihtiyaç duyulan uyku süresi yaşa, yaşam tarzına, bulunulan ortama ve sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden uyku düzeni sağlamak için ilk belirlemeniz gereken şey bütün bu kriterlere göre ihtiyacınız olan uyku süresini belirlemek. Gece boyunca uyku bölünmesi yaşamamak, dinç ve enerjik uyanmak ve gün içerisinde uyku ihtiyacı hissetmemek sizin için doğru uyku süresini bulduğunuzun göstergeleridir. Eğer sabah kalktığınızda kendinizi yorgun, hiç uyumamış gibi hissediyorsanız ya da gün içerisinde uykunuz geliyor ve uyuma ihtiyacı duyuyorsanız, uyku bozukluğunun bünyenizde yaratacağı olumsuz etkilerden kaçınmak için uyku düzeninde değişiklikler yapmanız gerekebilir.


letvise banner

Uyku düzeni oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise derin uykuya dalmayı sağlayarak uykudan gerekli verimi alabilmektir. Uykuya daldıktan sonra 60 dakika ile 100 dakika arasında değişen uyku evrelerine gireriz. Her uyku evresinde vücudumuz farklı tepkiler gösterir. Zihnin ve beynin kendini yenilemesi için uyku evrelerinden REM evresine geçmeye ve bu evrede uykuyu bölmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık çeşitli uygulamalar ve akıllı saatler ile yatma zamanı, uyanma zamanı ya da tahmini uyku evrelerini belirlemek mümkün. Uyku düzeni sağlamak adına bu uygulamalar artık birçok insanın tercihleri arasında yer alıyor.

uyku düzeni

Uyku Düzeni Sağlamak İçin Neler Yapılmalı?

Dikkat edeceğiniz bazı adımlar sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzeni sağlamak konusunda size yardımcı olabilir. Basitçe uygulanabilen bu adımlar yaşadığınız uyku düzeni ile ilgili sorunları çözüme kavuşturarak, uyku düzensizliğinin üzerinizdeki etkilerini azaltarak, yaşam kalitenizi yükseltmenizi sağlayabilirler. Bu adımlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

  • İlk olarak iyi bir gece uykusu için vücudunuza uygun doğru yatağı bulmanız gerekiyor. Seçtiğiniz yatağın vücudunuzun kalıbına uygun olmasına dikkat etmeli, ayrıca çok yumuşak ya da çok sert yatak seçmemelisiniz. Bu tip yataklar vücudun doğal dengesini bozduğu için uykudan alacağınız verimi etkileyecek ve çeşitli ağrılar çekmenize de neden olacaktır. 
  • Her insanın ihtiyacı olan uyku süresinin farklı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Kendinizin en doğru ve en sağlıklı uyku süresini belirlemek için uykunuz ile ilgili notlar alın. Toplam uyku sürenizi, hangi saatte yattığınızı ve uyandığınızı belirlemeniz doğru olan uyku süresini hesaplamak için fikir verebilir. 
  • uyku düzeni
  • Uyku hormonu adı da verilen melatonin hormonun salgılanması için kendinize karanlık bir uyku ortamı yaratmanız gerekiyor. Uykudan 1 saat önce uyku ortamını loş hale getirmek melatonin hormonunun salgılanmasını arttırarak daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur. Elektronik eşyalar yaydıkları mavi ışık sebebiyle melatonin salgılanmasını olumsuz etkilediği için en az 1 saat öncesinden elektronik eşyaları kullanmayı bırakmalısınız. 
  • Sinir sisteminde uyarıcı etkisi olan kafein içeren besinlerden gün içerisinde tükettiğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Yapılan araştırmalar tüketilen kafeinin 12 saat vücutta kalabildiğini gösteriyor. Bu yüzden gün içerisinde aşırı kafein tüketiminde bulunmanız durumunda saatlerce etkisini gösterebilen kafein uyarıcı etkisini göstererek uykuya dalmanıza engel olabilir.

Letvise ekibi olarak bu yazımızda mükemmel yaşam kalitesi için uyku düzeni nasıl olmalı ve uyku düzenini sağlamak için neler yapılmalı sorularına cevap verdik. Umuyoruz faydalı olmuştur. Letvise mobil uygulamasını indirerek uyku düzeni konusunda tavsiyelerde bulunabilir, tavsiyeler alabilir ya da uzman kişilere ulaşabilirsiniz ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz! Daha fazlası için Letvise mobil uygulamasını indirin! 

Letvise Mobil İçin: Letvise Play Store

Letvise Mobil İçin: Letvise App Store

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir