Sağlık Yaşam

Sağlıklı Bir Yaşam Alanı İçin Evde Sık Değiştirmeniz Gereken 7 Eşya

Temiz bir evin verdiği ferahlık bir başkadır. Hepimizin hijyene ekstra önem gösterdiği bu günlerde, temizlik sonrası hissedebileceğin bu temiz atmosferin devamlılığını sağlamak için yapman gereken bazı eşyaların diğerlerinden biraz daha sık ilgi gösterilmesi gerektiğini hatırlamak. Peki, evinde sık aralıklarla temizlenmesi veya değiştirilmesi gereken ürünler nelerdir?

Diş Fırçası

Kişisel hijyen ürünleri arasına giren diş fırçasının temizliği çok önemlidir. Ağız bakımında kullandığın fırçan, su ve diş macunu ile sürekli temas halinde olsa bile kullandıkça deforme olur. Yani diş fırçanın temizliğine özen göstersen de dağınık fırçaları veya yumuşaması nedeniyle ağız bakımını tam anlamıyla yerine getirme konusunda verimli kullanamayabilirsin. Görünüm itibariyle dağılmış bir formu olmasa bile kişisel hijyen için çok sık kullandığın için fırçanı en fazla dört ayda bir değiştirmelisin.

Nevresim Takımı

Tertemiz yatağında huzurlu bir gece uykusu kadar dinlendirici bir şey yoktur. Yeni yıkadığın çarşaflarının temiz kokusu da seni rahatlatabilir. Nevresimlerini minimum ayda iki defa yüksek sıcaklıkla yıkayarak temizleyebilirsin. Ancak gözle görülemeyen canlılar çamaşır makinende yüksek derecelerde yıkansa bile yüzeyden temizlenmeyebilir. Bu nedenle nevresimlerini senede bir yenileyebilirsin.

Yastık Kılıfları

Uyurken yüzünü yasladığın yastığın üzerine aslında gece boyunca ölü deri ve saç dökmektesin. Bu nedenle özellikle yüzünün temas ettiği yastık kılıflarının temizliğine özen göstermelisin. Bunun için elbette haftada bir yastık kılıflarını yüksek sıcaklıkta yıkayabilirsin. Ancak gözle görülemeyen canlıları yıkayarak yok edemeyeceğin için yeni takımlar alarak değişim yapabilirsin.

Makyaj Fırçaları

Kozmetik ürünler arasına giren makyaj fırçaları hem makyaj ürünlerine hem de yüzüne temas etmektedir. Bu nedenle temizliğine çok özen göstermen gerekir. Elbette en az haftada bir temizlediğin makyaj fırçaları ve süngerlerini temizleyiciler ile kirlerden arındırabilirsin. Ancak bir noktadan sonra deforme olan fırça telleri her seferinde üzerinde bir miktar kiri tutar. Fırçanın rengi değişebilir, hatta yüzünde enfeksiyona sebebiyet verebilecek şekilde mikrop barındırabilir. Bu nedenle 3-5 ay arasında yeni fırçalar alabilirsin.

Duş Lifi

Kişisel bakımda kullanılan duş lifi, banyo sırasında vücudunun her bölgesi ile temas etmektedir. Sabun, duş jeli gibi temizleyiciler ile temas etse de vücudundaki ölü derileri toplar. Hem bu nedenle hem de bir noktadan sonra açılarak formunun dağılması nedeniyle üç ayda bir yeni bir duş lifi alabilirsin.

Banyo Havlusu / Bornoz

Duş sonrası kurulanmak üzere kullandığın banyo havlunu ve bornozunu temizlenmiş bedeninde kullansan bile temizliğine özellikle dikkat etmen gerekir. Banyoda bulunan nemli ortam ile kendini göstermese dahi üzerinde küf biriktirebilen banyo havlunu sıklıkla yıkamalısın. Bunun ötesinde yeni havlu takımı alabilirsin.

Yatak Süngeri

Nevresim kullanıyor olsan da yatak süngerinin temizliğine özen göstermelisin. Aynı zamanda nefes alması gereken yatak süngerini seneler içinde değiştirmen gerekir. Eğer değiştirme imkanı bulamazsan bile sık aralıklarla ters çevirerek nefes almasını sağlayabilirsin.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir